Arka Młodych

Dekanalnie przed ŚDM

sdm krakow-1

Od października b.r. w rozpoczęły się dekanalne spotkania młodzieży przez przyszłorocznymi ŚDM. Są one bezpośrednim formacyjnym przygotowaniem do tego niezwykłego wydarzenia oraz szansą na zapoznanie się w miłej atmosferze z młodymi, którzy planują wyjazd do Krakowa.
Comiesięczne spotkania zaplanowane są na jedną z sobót miesiąca (prawdopodobnie w kolejnych miesiącach będzie to II. sobota) w parafii w Goleszowie; początek o godz. 15.00 w miejscowym kościele.

Jeśli chcesz dołączyć do młodzieży z Hażlacha, która już bierze udział w tych spotkaniach (a np. nie masz jak dojechać, albo chcesz się wybrać całą „paczką”) – skontaktuj się poprzez mail: arka.razemwdrodze@wp.pl z dopiskiem „Arka Hażlach”. Dowiesz się: co, kiedy, jak, skąd i o której.
Serdecznie zapraszamy! 🙂

Światowe Dni Młodzieży – szczegóły dla młodych z diecezji bielsko-żywieckiej

12

Znane są już bliższe szczegóły organizacyjne, jeśli chodzi o wyjazd na ŚDM do Krakowa młodzieży z naszej diecezji:
- jest założenie, że będziemy brać udział w pełnym programie ŚDM, tzn. od 25 do 31 lipca
- nocleg zorganizowany będzie w miasteczku namiotowym pod Wawelem, a więc w samym centrum Krakowa (tylko 10 minut piechotą do Rynku, 15 minut na Błonia = w centrum krakowskich wydarzeń!🙂 Szczegóły noclegu tu: KLIKNIJ TUTAJ🙂
- koszty uczestnictwa za cały tydzień – ok. 350 zł ( w tym: tzw. pakiet pielgrzyma, opłata za korzystanie z miasteczka namiotowego, transport do/z Krakowa). Wyżywienie jest we własnym zakresie (będzie miejsce na przygotowanie posiłków, a wychodzi to taniej niż w pakietach z wyżywieniem).

Dalsze szczegóły – do usłyszenia w Goleszowie ;)

A może Sylwester w Hiszpanii? 🙂

Ruszyły zapisy na tegoroczne Europejskie Spotkanie Młodych Taize. Jest ono świetną okazją do spotkań i ekumenicznej modlitwy z młodymi z całej Europy i nie tylko.
Takie spotkanie odbywa się zawsze na przełomie grudnia i stycznia, za każdym razem w innym kraju i mieście. Tym razem młodzież Taize (do której mogą dołączyć także młodzi z Hażlacha!) będzie goszczona przez hiszpańską Walencję 🙂

Taize Valencia
Spotkania przygotowujące do tego wyjazdu odbywają się już w każdą środę o 19:00 w bursie Sióstr Boromeuszek w Cieszynie. Jest jednak możliwość, by odbywały się na miejscu, w Hażlachu, w umówionych terminach (wtedy potrzebne zgłoszenie poprzez mail: arka.razemwdrodze@wp.pl z dopiskiem „Arka Hażlach”).

Wyjazd do Walencji będzie 26.12.15;  powrót przewidziany na 03.01.16

Koszt przejazdu 690 zł/ za autokar 49 osobowy (w tym ubezpieczenie, dwa noclegi tranzytowe i wjazd do Barcelony; istnieje szansa obniżenia kosztów przejazdu w zależności od wielkości autokaru); dodatkowo 55 euro na udział w kosztach spotkania (=wyżywienie, bilety komunikacji miejskiej, mapy, plan spotkania etc.) + 3 zł na identyfikator (opakowanie i druk).

Info i zapisy u odpowiedzialnej Róża Mielniczek (fb) lub na miejscu. Ostateczny termin zapisów mija 17 listopada, im wcześniej – tym pewniej! 🙂

W wakacje – na Trójstyk! 🙂

Arka - Wakacje na Trójstyku

Końcem sierpnia 2015 grupka młodzieży z naszej parafii już drugi raz miała możliwość uczestniczyć w trzydniowym spotkaniu międzynarodowym Arki Młodych. W tym roku motywem przewodnim była przyroda. Przez nią chwaliliśmy Boga, uwielbialiśmy Go i Jego dzieło, którym również jesteśmy. Były to piękne chwile; właśnie w takich momentach człowiek wycisza się i skupia na Stwórcy. Uczestniczyliśmy w różnych warsztatach angażujących nasze zmysły i kształtujących nasze umiejętności plastyczne. Wieczory spędzaliśmy na wspólnych zabawach, śpiewach przy ognisku. Mimo barier językowych potrafiliśmy razem współdziałać.

Ostatni dzień spędziliśmy na polanie trójstykowej (miejsce styku trzech państw) i uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, modląc się o pokój na świecie i jedność między naszymi narodami.

Było to nasze drugie spotkanie i mamy nadzieję - nie ostatnie. To miejsce przyciąga ludzi! Oczywiście czekamy na następny wspólny czas z naszymi znajomymi z Trójstykowej Polany.

/Ewelina Konieczny/
Jeśli chcesz zobaczyć fotki z pobytu, zerknij na galerię utworzoną przez jedną z uczestniczek – felicjankę s. Katarzynę
Galeria dostępna tutaj 🙂

Relacja ze spotkania na Słowacji
http://oravskajasenica.fara.sk/index.php/akcie/394-stretnutie-sk-cz-pl

Wyjazd do Bielska na Niedzielę Palmową Młodych

Już od lat Niedziela Palmowa jest okazją do spotkania młodzieży diecezji z lokalnym biskupem. W tym roku procesji oraz Mszy Świętej przewodniczyli dwaj nasi Biskupi: bp Roman oraz bp Piotr. Razem z nimi w uroczystym rozśpiewanym pochodzie przeszliśmy z kościoła św. Trójcy na Eucharystię do Katedry św. Mikołaja. Podczas procesji z darami nasi przedstawiciele na ręce ks. Biskupa złożyli dar Arki Młodych - Wielkanocnego Baranka Narodów.

28032015337

image003

http://bielsko.gosc.pl/gal/spis/2411950.Niedziela-Palmowa-mlodzi-z-biskupem

Relacja ze spotkania w Bravanticach

Bravantice to niewielka miejscowość w Republice Czeskiej, ok. 70 km od granicy w Cieszynie. I zarazem kolejne miejsce, które 13 marca 2015r. odwiedziliśmy w ramach comiesięcznych czuwań Arki Młodych.

image005

Spotkanie rozpoczęliśmy Eucharystią w tamtejszym starym, zabytkowym kościele p.w. św. Walentego. Bardzo prosty wystrój wnętrza, piękny śpiew i jak zwykle dające do myślenia kazanie (tym razem – dwujęzyczne 🙂 ) sprzyjały owocnemu przeżyciu tego czasu.

image004

Po Mszy Świętej przeszliśmy na pobliskie probostwo, gdzie mieści się mała kameralna kaplica. Tam, w ciszy i śpiewie, w medytacji nad Bożym Słowem, adorowaliśmy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Jako że w ołtarzu głównym jest obraz powrotu syna do miłosiernego ojca, rozważaliśmy tajemnicę Bożego zmiłowania nad nami, powrotu do Boga zwłaszcza w czasie przeżywanego Wielkiego Postu.

image001

Jeszcze przed udzieleniem błogosławieństwa w niebo popłynęła jednoczesna modlitwa „Ojcze nasz” w trzech językach.

Kontynuacją spotkania była agapa, przygotowana przez mieszkającą na miejscu rodzinę Kudlów. To bycie przy wspólnym stole, wzajemna życzliwość, serdeczność i radość były kolejnym dowodem, że bariera językowa tak naprawdę nie jest barierą, a Arka łączy serca ludzi otwartych na dialog i bycie-dla.

Kolejne czuwanie – tym razem na Słowacji – już wkrótce 🙂
Chcesz pojechać razem z nami? Zapraszamy do kontaktu.

Nocne czuwanie w Cieszynie

Chętni z naszej grupy wybrali się 2 marca 2015 na nocne czuwanie młodzieży, jakie miało miejsce w cieszyńskim Sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej. Okazją była peregrynacja w naszej diecezji znaków Światowych Dni Młodzieży: Krzyża oraz ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.

Na Słowacji – o Hażlachu

O spotkaniach Arki Młodych, także w Hażlachu, można przeczytać w artykule STAVIAME MOSTY na stronie 10. Ćwiczymy się w języku słowackim, a co 🙂
POBIERZ CAŁY ARTYKUŁ

Międzynarodowo w Hażlachu. Lutowe czuwanie Arki Młodych.

W dniu 21.02 odbyła się comiesięczna adoracja młodzieży z Arki Młodych. Tym razem gościliśmy młodzież polsko-słowacką w naszej parafii. Całe spotkanie rozpoczęliśmy Mszą Świętą, na której ksiądz prowadzący podkreślał że „Europa to my i to od nas zależy jaka ona będzie”.

1

Następnie rozpoczęła się wspólna adoracja. W tej pięknej chwili przepełnionej modlitwą: o pokój na świecie, w intencji chrześcijan i w intencji naszej grupy towarzyszył nam sam Bóg – Jezus w Najświętszym Sakramencie. Właśnie w tym dniu w Hażlachu  nasza osiemnastoosobowa grupka rozmawiała z Bogiem.

2

Następnie udaliśmy się do naszej kaplicy katechetycznej na przygotowany posiłek. Tam również siostra Teresa, jedna z moderatorek, zaskoczyła nas stwierdzeniem: „Boże Narodzenie nadal trwa”. Zaraz potem zrozumieliśmy  te słowa, okazało się, że miała rację. Bo czym jest Wielki Post? Jest narodzeniem się Boga w naszych sercach.

Rozmawialiśmy też o tym, ze Bóg dał nam wszystko na drzewie krzyża, dlatego jako pamiątkę otrzymaliśmy drewniane szyszki, które mogą być metaforą cierpień naszych i Jezusa.   /E.K./

3

4

Kolejne czuwanie zaplanowane jest na 13.03. Tym razem wędrujemy do czeskich Olbramic.
Wkrótce relacja 🙂

5

Nasza wizyta na Słowacji:
http://www.arka.razemwdrodze.pl/?adoracja-arki-mlodych-w-krasnym-nad-kysucou-14012015-r

Zaczynamy kolejny rok spotkań w Arce 🙂

Od września 2014 spotykamy się częściej. Oprócz spotkań na farce (w umówionych terminach) wyjeżdżamy także na międzynarodowe czuwania.
Jeśli chcesz dołączyć, jesteś ciekawy co się u nas dzieje – przyjdź, zapraszamy 🙂

Termin kolejnego spotkania możesz łatwo sprawdzić: zapytaj znajomej osoby, którą rozpoznajesz na zdjęciu 😀 lub skontaktuj się poprzez adres: arka.razemwdrodze@wp.pl
z dopiskiem „Arka Hażlach”.Mija pierwszy rok, odkąd w naszej parafii zawiązała się młodzieżowa grupa Arki Młodych.
Należy ona do sieci małych wspólnot Arki Młodych, rozsianych po różnych miejscach diecezji bielsko-żywieckiej, ostravsko-opavskiej (Republika Czeska) i żylińskiej (Słowacja).

Oprócz comiesięcznych spotkań na farce, mieliśmy okazję wziąć udział w wyjazdach poza teren naszej miejscowości. Tam spotykaliśmy się z Młodymi Arki z innych polskich parafii, a także poznawaliśmy Młodych z Czech i Słowacji.

Gdzie dotarliśmy?
  • do Bielska-Białej:
- na spotkanie adwentowo-mikołajkowe Arki Młodych - 07. grudnia 2013

_1

2

3

4

-na obchody Niedzieli Palmowej Młodych - 13. kwietnia 2014

Ks. Bp Roman Pindel otrzymał od nas koszulkę Arki Młodych. Chyba Mu się spodobała 🙂

5

6
  • wybraliśmy się do cieszyńskiego kina „Piast” – na film „Syn Boży” - 16. kwietnia 2014
  • pojechaliśmy do Zborova nad Bystricou (na Słowacji) - 24. maja 2014
Na warsztatach: z piasku tworzyliśmy obraz: „Moje logo”

8

_9

10

Zastanawialiśmy się, co jest spoiwem, które łączy narody?

11

W polsko-słowackim gronie uczestniczyliśmy także we Mszy Świętej w tamtejszym kościele.

12

13

Ostatnim przedwakacyjnym spotkaniem było ognisko przy farce 🙂 - 21. czerwca 2014Zamknięciem pierwszego roku był wakacyjny wyjazd na międzynarodowe warsztaty Arki Młodych w Jaworzynce- Zapasiekach.
Dni 21-23 sierpnia 2014 okazały się wspaniałym czasem poznawania rówieśników z Polski, Czech i Słowacji, wspólnej zabawy, tańca, modlitwy, ciekawych różno-językowych ;) rozmów czasem do baaaaardzo późna 🙂

Ostatniego dnia wzięliśmy udział w Mszy Świętej na polanie Trójstyku, czyli miejsca, gdzie łączą się granice 3 państw: Polski, Czech i Słowacji.

15

16
(foto: Gość Niedzielny)

Tam witaliśmy przybywających pielgrzymów śpiewem po czesku, polsku i słowacku .

17

A zanim rozpoczęła się Msza, pokazaliśmy jeden z tańców, którego uczyliśmy się podczas warsztatów.

18
(foto: Gość Niedzielny)

Co nas czeka w kolejnym roku? Przekonaj się razem z nami!

Zapraszamy na spotkania Arki w naszej parafii. Spotkania są otwarte, zazwyczaj umawiamy się na drugi piątek miesiąca. Rozpoczynamy wieczorną Mszą Świętą, a później przechodzimy na farkę.
Opiekunem grupy jest p. Magda Hutyra.

Jeśli masz pytania lub chciał(a)byś się upewnić co do terminu najbliższego spotkania - napisz: arka.razemwdrodze@wp.pl z dopiskiem „Arka Hażlach”

Zapraszamy!🙂