Na kalwaryjskich dróżkach
W pierwszą kwietniową sobotę, chętni parafianie z Hażlacha udali się na pielgrzymkę do jednego z najbardziej znanych miejsc pątniczych naszego regionu – Kalwarii Zebrzydowskiej.
Pobyt w Kalwarii rozpoczął się udziałem we Mszy św. w tamtejszej Bazylice pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej. W bocznej kaplicy tej świątyni, znajduje się uważany za cudowny – obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. Przed nim każdego dnia rzesze pielgrzymów zawierzają Maryi swoje intencje. Takim pielgrzymem był również młody Karol Wojtyła, który później także jako biskup, kardynał i papież, przybywał do Kalwarii na modlitwę.
Po Mszy świętej, uczestnicy wyjazdu mieli okazję zapoznać się z historią tego - wpisanego na listę UNESCO - sakralnego kompleksu. Oprowadzający grupę brat Albert w barwny sposób opowiadał o życiu zakonnym, pielgrzymach z całego świata odwiedzających sanktuarium, obrazie Matki Bożej, dziejach powstania kalwaryjskich kaplic i dróżek. Mówił też o związkach Jana Pawła II z tym miejscem i Jego pobytach w Kalwarii.
Po zwiedzaniu pątnicy wyruszyli na kalwaryjskie ścieżki, by wraz z przewodnikiem – bratem Salwatorem – uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Rozważania poszczególnych stacji przeplatane były modlitwą różańcową, śpiewem, czasem – ciszą.. Poruszające było przejście do kaplicy stacji III upadku Pana Jezusa: strome podejście, pokonane w ciszy, z kamieniem w dłoni na znak dźwigania grzechów..
Po przerwie na indywidualny pobyt w Kalwarii, hażlascy pielgrzymi ruszyli w drogę powrotną. Przy okazji przejazdu przez Kęty nawiedzili jeszcze bardzo ciekawy punkt na mapie naszej diecezji: otóż w tamtejszym małym przyklasztornym kościele, od ponad 100 lat utrzymana jest nie przerwana nawet podczas wojny adoracja Pana Jezusa wystawionego w Najświętszym Sakramencie. Rezydujące w kęckim klasztorze klauzurowe siostry - Klaryski od Wieczystej Adoracji - nieustannie trwają tutaj na modlitwie: nie tylko uwielbienia Jezusa, ale też wstawiennictwa w różnych powierzonych im intencjach. W tę modlitwę w ciągu dnia mogą włączyć się osoby spoza zakonu, a hażlaska grupa przybyła tam akurat w czasie wspólnego odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia. Później, dzięki opowieści jednej z sióstr, miała także okazję poznać dzieje tego niezwykłego miejsca.
Więcej o Kalwarii można dowiedzieć się np. tutaj.. lub na stronie www.pl.wikipedia.org
Strona sióstr klarysek z Kęt dostępna tu...