Bierzmowanie cz. II

 

Czas Nawiedzenia Obrazu Jezusa Miłosiernego i Relikwii Świętych:
św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II
(cz. II)

Bierzmowanie

 

„Wspominajcie to słowo, kiedy będziecie wspominać sakrament bierzmowania” – powiedział biskup Roman Pindel za zakończenie homilii wygłoszonej podczas Mszy świętej. Homilia ta dotyczyła ewangelicznych słów o przebaczeniu. „Bóg chce, abyśmy okazywali miłosierdzie sobie nawzajem” – mówił Ksiądz Biskup – żeby On zlitował się nad nami, kiedy będziemy zniewoleni”. Na początku Mszy św. Przedstawiciele rodziców: Ewa i Grzegorz Konieczny prosili o udzielenie sakramentu bierzmowania, w liturgię słowa zaangażowali byli panowie – Adam Somerlik, Krzysztof Jureczka i Wojciech Kasztura. Uroczystym momentem była formuła prezentująca kandydatów a potem odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Po nim nastąpiła prośba do Ducha Świętego i modlitwa nad młodzieżą, która przystępowała do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Śpiew chóru parafialnego towarzyszył udzielaniu sakramentu bierzmowania. Młodzi ludzie włączyli się także w dalszą część liturgii. W procesji z darami uczestniczyli: Magdalena Konieczny, Seweryn Gabzdyl i Magdalena Hanus, a wcześniej wezwania modlitwy wiernych odczytali: Karolina Somerlik i Bartłomiej Baszczyński.

„I nie zostało ci nic oprócz Boga – to znaczy - zostało wszystko, jeśli wierzysz -powiedział człowiek doświadczony i mądry. Przyjęliśmy dzisiaj sakrament bierzmowania, otrzymaliśmy Ducha mądrości, który pozwala nam rozumieć, dlaczego można stracić wszystko i wszystko ocalić, jeśli ocali się wiarę. Dopiero wchodzimy w dorosłe życie i życia się uczymy, a ucząc się poznajemy siłę i znaczenie słów o utracie wszystkiego i ocaleniu wszystkiego” – tak rozpoczynało się podziękowanie Księdzu Biskupowi i Księdzu Proboszczowi, które złożyli: Magdalena Jureczka i Michał Baszczyński.
Na zakończenie Mszy świętej biskup Roman Pindel poświęcił krzyże, które upamiętniają ważny dla młodych ludzi dzień, a proboszcz parafii, ks. kan. Andrzej Papoń zwrócił się do Księdza Biskupa: „Święty Jan Paweł II zapowiedział, że światło Bożego Miłosierdzia będzie rozjaśniać ludzkie drogi w trzecim tysiącleciu. Tak się dzieje, a my jesteśmy tego świadkami i uczestnikami. Rozpoczęliśmy pod Twoim przewodnictwem, Księże Biskupie, czas nawiedzenia Obrazu Pana Jezusa Miłosiernego z krakowskich Łagiewnik wraz z towarzyszącymi mu relikwiami św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny, czas szczególnej łaski. Dziękujemy Ci za Twoją obecność wśród nas, za przewodniczenie liturgii, za sprawowanie Najświętszej Ofiary, wygłoszone do nas słowo Boże i udzielenie Mocy Ducha Świętego naszej młodzieży. Bóg zapłać! Życzymy, aby Jezus Miłosierny za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny błogosławił Księdzu Biskupowi w dalszej posłudze pasterskiej, żeby rozjaśniał drogi i dawał siły, zwłaszcza teraz, kiedy nasza diecezja uczestniczy w dziele rozniecania i przekazywania światu ognia Bożej Miłości”.

Joanna Jurgała-Jureczka

Przygotowania i powitanie cz. I Czuwanie cz.III

Podobne artykuły