Śladem świętych Diecezji
Co to jest skrzypiec? Co łączy Skoczów i czeski Holeszów? Jakie cuda wymodlił św. Józef Bilczewski? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźli uczestnicy parafialnej pielgrzymki „Śladem świętych Diecezji”. 12 listopada wybrali się kolejno do Skoczowa – Wilamowic – Kęt – Grodźca, by poznawać życiorysy oddanych Bogu ludzi, pochodzących z naszej Diecezji.
Pierwszym odwiedzonym miejscem była kaplica w podziemiach skoczowskiej kamienicy przy Rynku. To tutaj, niemal 5 wieków temu, przyszedł na świat św. Jan Sarkander, patron dobrej spowiedzi. Muzeum, które jest nieopodal, opowiada historię jego życia, posługi, męczeństwa, także kanonizacji oraz papieskiej Mszy św. na skoczowskiej „Kaplicówce”.
Głównym punktem wyjazdu były Wilamowice – miasto historycznie należące do Małopolski, z wyjątkową historią i kulturą. W tym mieście w kwietniu 1860 r narodził się Józef Bilczewski, późniejszy profesor i wybitny metropolita lwowski, z którego życiorysem można zapoznać się tutaj. Obecnie, do marca 2023 r., w naszym Kościele lokalnym przeżywamy rok poświęcony jego pamięci, a Sanktuarium świętego jest miejscem licznych pielgrzymek także spoza Diecezji.
Po pobycie w Wilamowicach pątnicy udali się Kęt, skąd pochodzi jeden z patronów Diecezji Bielsko-Żywieckiej: kapłan, profesor Akademii Krakowskiej, św. Jan Kanty. Obecnie na miejscu jego narodzin jest kościół pod jego wezwaniem, a tuż obok znajduje się piękne sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.
Przy okazji wizyty w Kętach, parafianie udali się do niedużej świątyni sióstr klarysek, w której wierni mogą dołączyć do adoracji Najświętszego Sakramentu, prowadzonej przez siostry nieprzerwanie od ponad 100 lat.
Ostatnim punktem podróży stał się Grodziec. Z tą osadą był związany ród Grodzieckich, z którego wywodzi się - urodzony w Cieszynie - św. Melchior Grodziecki, jezuita i męczennik. Pielgrzymi zobaczyli pozostałości po kościele zbudowanym pod koniec XVI w. Obecnie ta budowla z czasów życia św. Melchiora ma status trwałej ruiny, ale część świątynnego wyposażenie przeniesiono do grodzieckiego kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Bartłomieja.
AKTYWNE LINKI - tutaj:
Święty Józef Bilczewski, biskup