Wielkanoc 2016

Rezurekcja, czyli uroczysta Msza święta zakończona procesją odprawiona została wieczorem w Wielką Sobotę. Resurrectio oznacza zmartwychwstanie i tego dnia a także w następujące po nim święta Wielkanocne ze szczególną mocą światu głoszona jest Dobra Nowina o pustym grobie. „Ta dzisiejsza noc jest wyjątkowa” mówił podczas Rezurekcji ks. kan. Andrzej Papoń podkreślając, że poranek po niej następujący jest pierwszym dniem nowego stworzenia, które przechodzi ze śmierci do życia.

Alleluja! Nie udało się unicestwić Boga. On żyje. Wierzysz w to?” – tym pytaniem kończyła się homilia wygłoszona w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

Zarówno wypowiadane w tych dniach słowa, jak i bogata w znaki i symbole liturgia mają szczególną wymowę.

W przygotowanie Triduum Paschalnego i Świąt zaangażowanych jest wiele osób. Proboszcz parafii, ks. Andrzej Papoń dziękował służbie liturgicznej, strażakom pełniącym wartę przy Bożym Grobie, chórowi kościelnemu a także Elżbiecie i Eugeniuszowi Gabzdylom, Ewie i Grzegorzowi Koniecznym, Stanisławie Kozieł, Joannie Kantor, Józefowi Adamcowi, Tadeuszowi Szatanikowi oraz Stanisławowi Machejowi z ul. Sadowej za wykonanie Ciemnicy i Bożego Grobu i zadbanie o piękny i gustowny wystrój kościoła.

W świątecznym numerze „Natanaela” między innymi znaleźć można fragmenty wierszy ks. Jana Twardowskiego. Oto jedne z jego tekstów mówiących o Zmartwychwstaniu.

Zacznij od Zmartwychwstania od pustego grobu od Matki Boskiej Radosnej wtedy nawet krzyż ucieszy jak perkoz dwuczuby na wiosnę anioł sam wytłumaczy jak trzeba choć doktoratu z teologii nie ma (…)

zacznij od pustego grobu od słońca ewangelie czyta się jak hebrajskie litery od końca.

Joanna Jurgała-Jureczka

Wielki Piątek 2016 Święto Miłosierdzia Bożego

Podobne artykuły