Odpust parafialny w Hażlachu

 

Ku czci św. Bartłomieja Apostoła

W ostatnią niedzielę wakacji, 30 sierpnia parafianie Hażlacha obchodzili uroczystość odpustową. W dniu tym wspominaliśmy także 710 rocznicę istnienia naszej wsi.

Homilię wygłosił Ojciec Abraham Sobkowski, franciszkanin z Cieszyna. „Kościół stawia nam dzisiaj przed oczami opiekuna tej parafii, św. Bartłomieja Apostoła” – mówił, zwracając uwagę na zadania, jakie przed głosicielami Dobrej Nowiny postawił Jezus Chrystus. „Każda godzina naszego życia została zapłacona przez Pana Jezusa Jego krwią i ma wielką wartość” – powiedział. Zatem sens ma także ofiara ze zwykłych, codziennych trudów, troski o najbliższych, pozornie monotonnych zajęć. W tym kontekście sens ma nawet słabe i kruche życie ludzi chorych, którzy dla świata wydają się być nieużyteczni. Na koniec Ojciec Abraham Sobkowski życzył nam, aby życie nasze stało się miłością rozdaną dla braci i sióstr.

Jak zwykle, święto parafialne poprzedzone zostało przygotowaniami w samej świątyni i wokół niej. Suma odpustowa zakończona procesją zgromadziła wiernych, dzieci w białych strojach, które w tym roku przystąpiły po raz pierwszy do Komunii św., panie w strojach regionalnych, poczty sztandarowe. Podczas Mszy św. śpiewał chór kościelny i grała orkiestra.

Stara pieśń kościelna o św. Bartłomieju, o głoszonych przez chrześcijańskie ludy pracach i trudach wybranego i powołanego przez Chrystusa Apostoła, zabrzmiała po raz kolejny w upalny sierpniowy dzień w kościele parafialnym w Hażlachu.  

Joanna Jurgała-Jureczka

Dni Misji Świętych - część II Niezapomniana

Podobne artykuły