Wielki Piątek 2017

W Wielki Piątek o godzinie dziewiątej została odprawiona ostatnia już podczas tegorocznego Wielkiego Postu Droga Krzyżowa.

Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii, ale odbywa się liturgia, na którą składa się liturgia słowa, adoracja Krzyża, Komunia święta i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

Jesteśmy poruszeni tym, że jedyny sprawiedliwy, który nie popełnił grzechu, musiał cierpieć za nas – mówił podczas kazania ks. proboszcz Andrzej Papoń – On, święty i niewinny, wraz z krzyżem dźwigał na Golgotę grzechy całego świata”.

Podczas liturgii usłyszeliśmy opis Męki Pańskiej, rozbudowany charakter miała też modlitwa powszechna. Przejmującym momentem podczas wielkopiątkowego nabożeństwa jest adoracja krzyża.

W tym dniu szczególnie brzmią słowa śpiewanych od wieków pieśni – „Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił”, czy też zwyczajowo wykonywanej na zakończenie trwającej do późnego wieczora adoracji: „Dobranoc, głowo święta”.

Zwyczajem kultywowanym w naszej parafii jest też trzymanie przez strażaków warty przy Bożym Grobie aż do Rezurekcji w Wielką Sobotę.

Wielki Czwartek 2017 Wielka Sobota 2017

Podobne artykuły