W intencji powołań, chorych i seniorów cz. IV

 

Czas Nawiedzenia Obrazu Jezusa Miłosiernego i Relikwii Świętych:
św. S. Faustyny i św. Jana Pawła II (cz. IV)
W intencji powołań, chorych i seniorów

  Pierwszy dzień peregrynacji zakończył się Mszą św., którą w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych odprawił były proboszcz hażlaskiej parafii, ks. kan. Wacław Machura. W liturgię słowa i modlitwę powszechną włączyła się młodzież, która wcześniej prowadziła czuwanie. Ksiądz kan. Wacław Machura i ks. proboszcz Andrzej Papoń wspomnieli zakonnice i księży pochodzących z Hażlacha i podziękowali obecnej tego dnia w parafialnym kościele i uczestniczącej od początku w uroczystościach peregrynacyjnych Siostrze Marii Ezechieli Ściskale, która jest Przełożoną Generalną Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Mikołowie. Z wdzięcznością wspomniano także zmarłą niedawno siostrę Danielę Makulską, która wiele lat pracowała w Hażlachu. Modląc się za tych, którzy zmarli, prosiliśmy też o to, aby znaleźli się młodzi ludzie, którzy ich zastąpią. Mówił o tym podczas homilii ks. kan. Wacław Machura zachęcając młodych ludzi do podjęcia próby rozeznania życiowego powołania i zwracając uwagę na to, jak ważna jest dobra atmosfera panująca w rodzinach.

W poniedziałek kustosz obrazu i relikwii, ks. Roman Kanafek odprawił Mszę św. w intencji seniorów parafii i osób chorych. Podczas kazania mówił o zapisanej w Ewangelii historii kobiety, która cierpiała na krwotok i, kiedy dotknęła przechodzącego Chrystusa, została uzdrowiona. Apostołowie kierowali chorych, opętanych, cierpiących do Niego – przypomniał kaznodzieja zwracając uwagę, że oczywistym było i wówczas, i dzisiaj, że tylko On może pomóc. „Duchowa choroba, choroby ciała powinny prowadzić człowieka do Chrystusa” – powiedział.

Warto dodać, że ks. Roman Kanafek uczestniczył w hażlaskich uroczystościach od momentu przyjazdu samochodu - kaplicy, został bowiem wyznaczony kustoszem obrazu i relikwii w diecezji bielsko-żywieckiej. Podczas konferencji prasowej zapowiadającej rozpoczętą niedawno w Cieszynie peregrynację, podawał informacje dotyczące szczegółów technicznych. Specjalny samochód-kaplica przewozi peregrynujące po diecezji bielsko-żywieckiej Znaki Miłosierdzia - obraz Jezusa Miłosiernego oraz relikwie świętych: Faustyny i Jana Pawła II. Jest to jedyny taki na świecie volkswagen, którym ma ponad 3 metry wysokości i ponad 5 metrów długości. Podświetlona kopia łagiewnickiego obrazu jest widoczna przez przeszklone drzwi z tyłu samochodu. Nadbudowa tego samochodu została wykonana przez jedną z bielskich firm. Relikwiarze, z których każdy waży blisko 10 kg są umieszczane z boku samochodu. Obraz ma blisko 2,5 metra wysokości i 1,2 metra szerokości. Waży 110 kg.

Joanna Jurgała-Jureczka

Czuwanie cz.III Zakończenie peregrynacji cz. V

Podobne artykuły