Z notatnika reportera-Rekolekcje 2019

W dniach 6-8. marca w hażlaskim kościele odbywały się rekolekcje szkolne. Dzięki naszym rekolekcyjnym reporterom :) możemy się dowiedzieć coś więcej o ich przebiegu.
Mai B.,
Julii Ch., Klaudii Ch., Amelii G., Natalii J., Ani K., Zuzi M., Kamili K., Mateuszowi W., Emilii P., Milenie K., Wiktorii M., Karolinie W., Zosi G. – dziękujemy za relację! :)

 

Dzień 1. Środa

Pierwszego dnia rekolekcji odbyła się Msza Święta, na której księża posypali nam głowy popiołem, ponieważ była Środa Popielcowa. Po Mszy Świętej franciszkanin przywitał nas i przedstawił panie, które będą prowadzić rekolekcje. Pani Gabrysia i Marta grały na gitarze, a pani Agatka i Marta pokazywały nam prezentacje, które przygotowały.
Na tegorocznych rekolekcjach poznawaliśmy bardziej Ducha Św., ale nie pod postacią gołębicy (ponieważ tak najczęściej Go określaliśmy), tylko Osoby.  Jedna z pań wyciągała z torby 3 przedmioty – wodę, zapałki i prezent. Rozmawialiśmy o tym, że Duch Święty może być porównywany do wody, bo daje nam życie. Do życia i dobrego funkcjonowania potrzebna jest woda dla ciała, a dla ducha potrzebna jest wiara w Ducha Św.
Porównaliśmy skład wody do tego, jak pomaga nam Duch Święty. Duch Święty tak jak potas, wapń, magnez czy sód dba o nas i pomaga nam podejmować decyzje. Magnez – Duch Święty pomaga jak się czegoś boimy.  Potas – czujemy, że Bóg nas kocha. Wapń – Duch Święty ożywia nas do modlitwy.
Powiedzieliśmy, że pierwszy raz otrzymaliśmy Ducha Świętego podczas chrztu świętego.
Na sam koniec pani zadała dwa zadania domowe: abyśmy policzyli, ile w jeden dzień pijemy wody, a drugie ile razy podlewamy w tygodniu kwiatki i jeszcze na koniec śpiewaliśmy piosenkę.

Dzień 2. Czwartek

Rozwiązaliśmy rebus, który był głównym hasłem na dzisiaj, było to oczyszczenie. Rozmawialiśmy o oczyszczeniu i grzechu. Symbolem, jaki miał nam pomagać były zapałki, czyli ogień. Ogień i Duch Święty mają ze sobą tą wspólną cechę, że są silni.
Hasłem było: „Duch, który oczyszcza”. Ogień oczyszcza złoto, miedź, żelazo, srebro i parę jeszcze metali szlachetnych. Z czym nam się kojarzy ogień? Ciepłem, jasnością itp.
Duch Św. udowadnia w Biblii, że czasami trzeba cos zniszczyć, spalić.
Oglądaliśmy filmik: Co to jest grzech? Grzech to nie to co chcemy, to coś co nam nie wyszło. Grzech to nietrafienie co celu.  Mówiliśmy także o tym, że jesteśmy „wyprostowani” – skierowani w stronę Pana Boga, a gdy popełniamy grzechy zakrzywiamy się do środka. Po filmie był kolejny film o dwóch synach i ich ojcu. Na zadanie domowe było: dla młodszych dzieci: jaka jest najkrótsza i bezpieczna droga z domu do szkoły, a dla starszych – jakie tworzywo jest miękksze po wpływem ciepła.

Dzień 3. Piątek

Odbyła się Msza Święta, którą prowadził franciszkanin i w czasie tej Mszy opowiadał o każdym etapie Mszy św. Kilka osób z naszej szkoły czytało i śpiewało: psalm, modlitwę wiernych, czytanie z księgi proroka Izajasza.
Trzeciego dnia na rekolekcjach była mowa o Duchu Świętym i o prezentach. Rozmawialiśmy, kto lubi dostawać prezenty, a kto lubi je dawać. Mówiliśmy o tym, że Bóg chce nam dawać różne dary i wie zawsze, co nam dawać. Była też mowa o charyzmatach: charyzmat muzyczny, charyzmat miłosierdzia, mądrości, charyzmat pasterski, charyzmat pomocy, charyzmat modlitwy wstawienniczej. Charyzmat – coś co mamy w środku. Rozmawialiśmy o prezencie, który możemy podarować naszej parafii. Hasło: „Duch, który jednoczy”. Było porównanie do gry jenga, że jeżeli zaczniemy zabierać te nasze czyny, to Kościół się rozwali tak samo jak wieża.

Trzeciego dnia poruszyliśmy tematy z dni poprzednich, powtarzaliśmy informacje z dni poprzednich. Śpiewaliśmy dużo piosenek takich jak „Na nowo stwarzaj mnie”, „Ofiaruję Tobie Panie mój” i inne.
Tegoroczne rekolekcje były bardzo ciekawe i według mnie zarówno starsi, jak i młodsi wyciągnęli cos ze spotkań (…) rekolekcje były mega fajne i ciekawe, atmosfera była cudowna i na pewno bardzo poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat Ducha Świętego. Już nie mogę doczekać się następnych rekolekcji.

Rekolekcyjny początek Niedziela Palmowa 2019

Podobne artykuły